Grzybobranie w pełni. Choć eksperci na każdym kroku przypominają, jak ważna jest umiejętność rozróżniania rozmaitych gatunków, wciąż wiele osób uważa, że muchomory mogą nie być trujące pod warunkiem, że odpowiednio się je przygotuje. Specjaliści mają na ten temat zupełnie odmienne zdanie. Jak powiedziała w rozmowie z PAP mykolog dr hab. Marta Wrzosek - “czasem wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć na skutek zatrucia”.
Zatrucie grzybami w Polsce zdarza się wciąż stosunkowo często. Niestety część z nich jest diagnozowana dopiero po czasie. Jedne z najniebezpieczniejszych powikłań po skonsumowaniu niesie za sobą, wydawać by się mogło, wszystkim doskonale znany muchomor sromotnikowy.Jakie są pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym i kiedy zaczynają się pojawiać? Co zrobić w chwili, gdy okaże się, że doszło do zatrucia tym zagrażającym życiu człowieka grzybem? Ten schemat działania powinien znać każdy, nie tylko miłośnicy zbierania grzybów.
Sezon grzybowy w pełni. Warto jednak wiedzieć, jak z grzybami obchodzić się w bezpieczny sposób. GIS po raz kolejny zwrócił uwagę, by miłośnicy grzybów byli ostrożni.Niestety, niedawno doszło do wypadku, gdzie ofiarą grzybów padło dziecko. Malec zatruł się muchomorem i trafił do szpitala. W tej sytuacji potrzebny był przeszczep wątroby.
Muchomor sromotnikowy (Amanita phalloides), znany też jako muchomor zielonawy to silnie trujący grzyb blaszkowy, który rośnie pospolicie w Europie, również w Polsce. Zatrucie muchomorem sromotnikowym stanowi duże niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Z jakimi grzybami jest najczęściej mylony? Jakie są objawy zatrucia sromotnikiem? Wyjaśniamy poniżej.